Raport BLS deprecjonuje USD! Co zrobi Fed?


comparic, Badania inwestycyjne XM

Opublikowany w miniony piątek przez Bureau of Labor Statistics (BLS) raport Nonfarm Payroll obrazujący kondycję amerykańskiego rynku pracy okazał się nie lada rozczarowaniem. Choć gorsze od oczekiwań dane dot. zmiany zatrudnienia, stopy bezrobocia i inflacji płacowej mogłyby wywrzeć presję na Rezerwę Federalną, by ta zdecydowała się szybciej rozpocząć cykl luzowania swojej polityki monetarnej, nic takiego jak dotąd się nie wydarzyło. Dlaczego? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Rynek pracy w USA ma się coraz gorzej

Jednym z najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia była niewątpliwie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. Po wyniku na poziomie 303 tys. nowych etatów w sektorze pozarolniczym (NFP) z marca 2024 r., w raporcie kwietniowym ekonomiści spodziewali się pogorszenia sytuacji i wyniku na poziomie 238 tys. Jak się jednak finalnie okazało, z raportu BLS wynika, iż w minionym miesiącu amerykańska gospodarka wytworzyła zaledwie 175 tysięcy nowych miejsc pracy, co okazało się wynikiem znacząco gorszym od i tak już pesymistycznych oczekiwań.

Tak niewielki wzrost zatrudnienia sprawił, że stopa bezrobocia nieoczekiwanie wzrosła do 3,9 proc. z 3,8 proc. miesiąc wcześniej.

Jakby tego było mało, dynamika wynagrodzeń spowolniła do 0,2 proc. m/m (z 0,3 proc. w marcu) oraz 3,9 proc. r/r (z 4,1 proc. w marcu).

Kurs dolara spada, a akcje i kryptowaluty wzrastają

Tak rozczarowujące dane przyczyniły się do spadku kursu dolara amerykańskiego oraz wzrostu aktywów ryzykownych, w tym akcji i kryptowalut. Reakcja ta zgodna jest z narracją, iż schłodzenie na rynku pracy wspierać może szybsze obniżki stóp procentowych.

Analizując jednak oczekiwania rynku przy pomocy CME FedWatch Tool, wskazującego jakie jest procentowe prawdopodobieństwo, że Fed zmieni docelową stopę Fed na nadchodzących posiedzeniach FOMC, według na podstawie 30-dniowych kontraktów terminowych Fed Funds dostrzec można, że nic takiego w rzeczywistości nie miało miejsca.

Inwestorzy w dalszym ciągu uważają, że decydenci Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) zdecydują się obniżyć stopy procentowe po raz pierwszy najwcześniej we wrześniu br.

Fed ma związane ręce! Nie może obniżyć stóp procentowych

Brak rewizji tych oczekiwań wynika z faktu, iż kondycja rynku pracy jest jedynie jedną z dwóch kluczowych zmiennych, na które Fed zwraca uwagę podczas podejmowania decyzji monetarnych. Drugą jest inflacja.

By Rezerwa Federalna mogła obniżyć stopy procentowe, konieczne byłoby obniżenie wskaźnika CPI. Tymczasem, na przestrzeni ostatnich miesięcy odnotowano ponowny wzrost dynamiki wzrostu cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych, co w praktyce działa jak swego rodzaju czerwone światło dla obniżek stóp procentowych.

Zbyt szybkie luzowanie polityki monetarnej Fed mogłoby wszak w takim otoczeniu gospodarczym przyczynić się do dalszego, jeszcze bardziej dynamicznego wzrostu inflacji.

Zdaje się więc, że kluczowe będą najbliższe publikacje raportu CPI. Najbliższa zaplanowana jest na 15 maja br.

Dlaczego więc kurs dolara spadł, a notowania kryptowalut i amerykańskich indeksów giełdowych wzrosły po publikacji raportu BLS? Odpowiedzią na to pytanie znów mogą być prognozy dot. przyszłych działań Fed. Choć żadnej rewizji nie uległ termin oczekiwanej pierwszej obniżki stóp proc., to jednak w dalszym ciągu konsensus rynkowy zakłada, że kolejnym ruchem na stopach będzie ich obniżka i tylko kwestią czasu jest jej ogłoszenie. Luzowanie polityki monetarnej wpływa zaś zwykle na spadek kursu waluty i wzrost aktywów ryzykownych, do których zaliczają się akcje i kryptowaluty.